13 marca, czwartek, 16:00-20:00
Cykl szkoleń dla psychoterapeutów
W trakcie tego webinaru przyjrzymy się kulisom ciąży w wewnętrznym świecie kobiety oraz różnym sytuacjom, które mogą potoczyć się niekorzystnie i przyczynić do rozwinięcia depresji w okresie okołoporodowym. Omówimy cechy charakterystyczne dla tego typu depresji oraz sposoby różnicowania jej z innymi tego typu zaburzeniami, bazując na klasyfikacji ICD-11. Przyglądniemy się różnym sposobom leczenia, w tym psychoterapii, psychoedukacji, roli wsparcia otoczenia oraz farmakoterapii. Poruszymy temat depresji okołoporodowej u ojców. Na koniec zajmiemy się również wpływem depresji matki na dziecko w dalszej perspektywie czasowej jego rozwoju.
Cykl obejmuje 12 warsztatów, których celem jest wzbogacenie umiejętności użytecznych w pracy psychologa, psychoterapeuty, seksuologa, psychiatry o zagadnienia zawarte w programie poszczególnych szkoleń zawierających szeroką problematykę, którą do gabinetów wnoszą osoby korzystające z terapii.
W trakcie części warsztatowych (m.in. pracy w grupie, ćwiczeniach indywidualnych, dyskusjach grupowych, czy omówieniach przypadków klinicznych) uczestnicy będą rozwijali narzędzia i techniki pracy terapeutycznej.
Ponadto spotkania będą przestrzenią do poznania innych specjalistów, dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami. Może być to okazją do wspierania się w szukaniu efektywnych rozwiązań trudności występujących w praktyce klinicznej.
Koordynatorem merytorycznym cyklu jest dr n. med. Łukasz Müldner-Nieckowski.
Uczestnicy:
Cykl jest dedykowany wyłącznie dla osób, które rozpoczęły lub ukończyły szkolenie psychoterapeutyczne.
Termin i miejsce:
Czas: 13 marca, czwartek, 16:00-20:00
Miejsce: Przestrzeń wirtualna, platforma Zoom
Cykl składa się z 12 wydarzeń dotyczących zagadnień takich jak:
- “Interwencja kryzysowa w pracy psychoterapeuty”
- “Podstawy wiedzy seksuologicznej w praktyce psychoterapeutycznej – EDYCJA III”
- “Praca nad zmianą z pacjentem podejmującym zachowania ryzykowne”
- “Depresja poporodowa – perspektywa psychiatry i psychoterapeuty”
- “Seminarium o osobowości w ujęciu psychoanalitycznym/psychodynamicznym”
- “Transgeneracyjny przekaz traumy”
- “Stres mniejszościowy w procesie psychoterapii”
- “Związki konsensualnie niemonogamiczne (poliamoria, związki otwarte, swingowanie) – specyfika funkcjonowania i sposoby pracy psychoterapeutycznej”
- “Terapia par z problemem braku pożądania”
- “Praca psychoterapeutyczna z uwzględnieniem potrzeb osób transpłciowych”
- “Praca z wykorzystaniem seksualnym, ujawnianym przez osoby będące w psychoterapii”
- “Narzędzia EFT w pracy z trudnościami seksualnymi par”
Każde wydarzenie z cyklu to:
- Dodatkowe materiały do zapoznania się przed webinarem,
- 4-godzinne spotkanie ze Specjalistą w przestrzeni online,
- Możliwość przyswojenia informacji zawartych w prezentacji, przygotowanej przez Specjalistę, w trakcie webinaru oraz nieograniczony dostęp do materiałów po wydarzeniu,
- Możliwość zapoznania się z literaturą przedmiotu polecaną przez Specjalistę,
- Perspektywa współtworzenia kalendarza szkoleń dla specjalistów poprzez dzielenie się swoimi sugestiami dotyczącymi tematyki kolejnych wydarzeń,
- Dodatkowa korzyść za podzielenie się informacjami zwrotnymi po webinarze – możliwa do wykorzystania na kolejnych warsztatach.
Ramowy program wydarzenia:
- Ciąża a świat wewnętrzny – koncepcja ciąży i okresu okołoporodowego w ujęciu psychoanalitycznym
- Czynniki ryzyka w okresie okołoporodowym: deprywacja snu, łaknienie, popęd płciowy, in vitro, wcześniejsze epizody depresyjne
- Biologiczne podłoże depresji poporodowej
- Depresja poporodowa – opis zaburzenia, diagnostyka różnicowa zaburzeń w okresie okołoporodowym
- Narzędzia diagnostyczne depresji okołoporodowej – ICD-11, Edynburska Skala Depresji Poporodowej (ESDP), Skala Depresji Becka (BDI), Skala Depresji Hamiltona
- Leczenie depresji okołoporodowej – psychoedukacja, psychoterapia, farmakoterapia, psychiatra środowiskowa
- Depresja okołoporodowa ojców
- Wpływ depresji poporodowej na relacje matka-dziecko. Koncepcja A. Greena „ Kompeksu martwej matki”
Interesuje Cię konkretne zagadnienie z tego obszaru? Już podczas rejestracji na wydarzenie możesz zadać pytania – odpowiedzi poznasz podczas warsztatów.
Informacje o prowadzącej:
Magdalena Pelc jest specjalistą psychiatrą, a także psychoterapeutką z wieloletnią praktyką w zakresie prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej.
W swojej pracy psychiatrycznej łączy rozumienie biologiczne z psychoanalitycznym, co wiąże się z bardzo indywidualnym podejściem do sytuacji pacjenta i uwzględnianiem wielu kontekstów trudności, z którymi dana osoba zgłasza się po pomoc. Doktor Magdalena Pelc często pracuje jako psychiatra konsultujący pacjentów korzystających z psychoterapii u innych terapeutów. Korzysta przy tym z własnego doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii i rozumienia procesów psychologicznych, które się z nią wiążą.
Magdalena Pelc ma także doświadczenie dydaktyczne. Prowadziła wielokrotnie warsztaty z zakresu psychoterapii grupowej dla szkolących się psychoterapeutów oraz zajęcia ze studentami medycyny, dotyczące psychiatrii i psychoterapii, w ramach Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. W roku 2009 ukończyła Kurs Psychoterapii Psychodynamicznej w Oddziale Nerwic Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W 2010 r. ukończyła także Kurs Psychodramy w Europejskim Instytucie Psychodramy w Krakowie.
Dr Magdalena Pelc Jest Członkiem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Obecnie, jako psychoterapeutka, jest na końcowym etapie procesu certyfikacji w Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Magdalena Pelc zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi następujących zaburzeń:
- związanych z różnymi formami lęku, jak: fobie, natręctwa (OCD), lęk uogólniony, lęk społeczny, reakcje adaptacyjne
- związanych z obniżeniem lub podwyższeniem nastroju, takich jak depresja, dystymia, choroba afektywna dwubiegunowa, cyklotymia.
- zaburzeniami odżywiania – bulimia, anoreksja
- zaburzeniami snu i innymi zaburzeniami behawioralnymi
- związanymi z destabilizującymi funkcjonowanie zaburzeniami osobowości, jak osobowość borderline, impulsywna, obsesyjno-kompulsyjna, narcystyczna, schizoidalna,
- a także wsparciem psychiatrycznym procesów psychoterapeutycznych.
Magdalena Pelc w Centrum Terapii Synteza prowadzi konsultacje psychiatryczne pacjentów, którzy zgłaszają się do naszego ośrodka po raz pierwszy, a także uczestniczy w kompleksowym leczeniu, łączącym psychoterapię z farmakoterapią. Zajmuje się również kwalifikacją do psychoterapii i ewaluacją jej efektów.
Rejestracja:
Udział w warsztatach wymaga wniesienia opłaty oraz wypełnienia ankiety rejestracyjnej. Dokonanie opłaty jest możliwe po wpisaniu adresu e-mail w polu poniżej.
Ankieta jest dostępna po dokonaniu opłaty. W ankiecie znajduje się również przestrzeń na zadawanie pytań, na które będzie można otrzymać odpowiedź podczas wydarzenia.
Opłata
Koszt: 199 zł
Uwaga: Istnieje możliwość zakupu tego szkolenia w cenie 149 zł (w pakiecie minimum 3 szkoleń z Cyklu dla psychoterapeutów), dodatkowo otrzymując dostęp do nagrania/nagrań konferencji – Wiosennego Panelu Seksuologicznego: https://syntezalab.pl/cykl-szkolen-dla-psychoterapeutow/
Więcej informacji o cenach pakietów: https://syntezalab.pl/cykl-szkolen-dla-psychoterapeutow/#op%C5%82ata
Organizatorzy nie przewidują zwrotów opłaty za udział w warsztatach. Prosimy o rozważne decyzje. Opłatę można przekazać innej osobie – w tym celu prosimy o kontakt: szkolenia@centrumsynteza.pl
Organizatorzy
Centrum Terapii Synteza z Grupy Mental Path,
Centrum Terapii Kontinuum z Grupy Mental Path,
Mental Path Group