535 77 87 07

szkolenia@centrumsynteza.pl

Centrum Terapii Synteza

 

Praca psychoterapeutyczna z uwzględnieniem potrzeb osób transpłciowych

16 maja, piątek, 17:00-21:00

Cykl szkoleń dla psychoterapeutów/psychoterapeutek

Tożsamość płciowa jest osobistym przeżyciem każdej osoby jednocześnie osadzonym w kontekście biologicznym, społecznym i kulturowym. Warto czasem przyjrzeć się specyfice doświadczeń różnych grup osób żeby skuteczniej pomagać i łatwiej rozumieć różnorodne doświadczenia.

W związku z tym celem szkolenia jest przekazanie wiedzy dotyczącej pojęcia płci, transpłciowości oraz zwrócenie uwagi na istotne aspekty pracy psychoterapeutycznej z osobą transpłciową. Szkolenie opracowane jest z zachowaniem standardów inkluzywności i w oparciu o najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Jest to istotne uzupełnienie wiedzy z zakresu seksuologii, oraz psychologicznych uwarunkowań tożsamości płci. Podczas spotkania podzielę się doświadczeniem związanym ze wspieraniem dorosłych osób transpłciowych w wyrażaniu ich tożsamości, oraz przyjrzymy się temu z jakimi wyzwaniami i trudnościami spotykać się mogą osoby transpłciowe i jakiej formy wsparcia mogą potrzebować.

Dzięki omówionym zagadnieniom osoby uczestniczące będę miały konkretną wiedzę na temat przebiegu procesu tranzycji co może być ułatwieniem w pracy psychoterapeutycznej i pomocowej.

Zagadnienia prezentowane podczas szkolenia pomogą osobom uczestniczącym lepiej rozumieć osoby pacjenckie doświadczające dysforii płciowej.
Szkolenie jest punktowane dla osób ubiegających się lub odnawiających certyfikat psychoterapeutyczny
Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo Behawioralnej jako 4 godziny szkoleniowe.

Opis cyklu:

Cykl obejmuje 11 warsztatów, których celem jest wzbogacenie umiejętności użytecznych w pracy psychoterapeuty, psychoterapeutki o zagadnienia zawarte w programie poszczególnych szkoleń zawierających szeroką problematykę, którą do gabinetów wnoszą osoby korzystające z terapii.

W trakcie części warsztatowych (m.in. pracy w grupie, ćwiczeniach indywidualnych, dyskusjach grupowych, czy omówieniach przypadków klinicznych) uczestnicy i uczestniczki będą rozwijali narzędzia i techniki pracy terapeutycznej.

Ponadto spotkania będą przestrzenią do poznania innych specjalistów i specjalistek, dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami. Może być to okazją do wspierania się w szukaniu efektywnych rozwiązań trudności występujących w praktyce klinicznej.

Koordynatorem merytorycznym cyklu jest dr n. med. Łukasz Müldner-Nieckowski.

Osoby uczestniczące:

Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do osób z wykształceniem psychologicznym,seksuologicznym, psychoterapeutycznym, które zajmują się psychoterapią, wsparciem psychologicznym, diagnostyką oraz dla osób z wykształceniem medycznym, które są zainteresowane rozwinięciem rozumienia tematu tożsamości płciowej chcących uzupełnić swoja wiedzę o elementy praktyczne.

Termin i miejsce:

Czas: 16 maja, piątek,  17:00-21:00

Miejsce: Przestrzeń wirtualna, platforma Zoom

Cykl składa się z 11 wydarzeń dotyczących zagadnień takich jak:

  • “Interwencja kryzysowa w pracy psychoterapeuty”
  • “Podstawy wiedzy seksuologicznej w praktyce psychoterapeutycznej – EDYCJA III”
  • “Praca nad zmianą z pacjentem podejmującym zachowania ryzykowne”
  • “Depresja poporodowa – perspektywa psychiatry i psychoterapeuty”
  • “Seminarium o osobowości w ujęciu psychoanalitycznym/psychodynamicznym”
  • “Transgeneracyjny przekaz traumy”
  • “Stres mniejszościowy w procesie psychoterapii”
  • “Związki konsensualnie niemonogamiczne (poliamoria, związki otwarte, swingowanie) – specyfika funkcjonowania i sposoby pracy psychoterapeutycznej”
  • “Terapia par z problemem braku pożądania”
  • “Praca psychoterapeutyczna z uwzględnieniem potrzeb osób transpłciowych”
  • “Praca z wykorzystaniem seksualnym, ujawnianym przez osoby będące w psychoterapii”

Każde wydarzenie z cyklu to:

  • Dodatkowe materiały do zapoznania się przed webinarem,
  • 4-godzinne spotkanie ze Specjalistą lub Specjalistką w przestrzeni online,
  • Możliwość przyswojenia informacji zawartych w prezentacji, przygotowanej przez Specjalistę/Specjalistkę, w trakcie webinaru oraz nieograniczony dostęp do materiałów po wydarzeniu,
  • Możliwość zapoznania się z literaturą przedmiotu polecaną przez Specjalistę/Specjalistkę,
  • Perspektywa współtworzenia kalendarza szkoleń dla specjalistów/specjalistek poprzez dzielenie się swoimi sugestiami dotyczącymi tematyki kolejnych wydarzeń,
  • Dodatkowa korzyść za podzielenie się informacjami zwrotnymi po webinarze – możliwa do wykorzystania na kolejnych warsztatach.

Ramowy program wydarzenia:

  • Zaprezentowanie narzędzi do rozwijania inkluzywnej komunikacji.
  • Przedstawienie rozwoju tożsamości płciowej w kontekście biologicznym, społecznym i kulturowym.
  • Uwzględniając specyfikę rozwoju tożsamości płciowej osób transpłciowych.
  • Informacje jak wygląda proces tranzycji w Polsce. Rozwiniecie takich pojęć jak tranzycja społeczna, substytucja hormonalna, metrykalne uzgodnienie płci, interwencje chirurgiczne.
  • Przedstawienie przykładowych wyzwań życia codziennego związanych z tożsamością płciową, (np. w systemie rodzinnym, instytucjach medycznych) oraz poszukiwanie możliwych form wsparcia jakie można zaproponować.
  • Omówienie zgłaszanych trudności psychologicznych w jakich osoby mogą potrzebować wsparcia psychologicznego/psychoterapeutycznego.
  • Elementy pracy osobistej związanej z tematyką tożsamości płciowej poprzez zauważenie i próbę opracowania własnych dylematów z jakimi mogą się spotykać osoby udzielające wsparcia psychologicznego, medycznego, prowadzące psychoterapię.
  • Konstruowanie zaświadczeń psychologicznych, które nie są opinia psychologiczno-seksuologiczną, a jednocześnie mogą być pomocne dla osób klienckich np. w placówkach oświatowych i/lub medycznych.
  • Szkolenie będzie przeprowadzone w formie wykładu, z przestrzenią na dyskusję i pytania z elementami pracy własnej.

Interesuje Cię konkretne zagadnienie z tego obszaru? Już podczas rejestracji na wydarzenie możesz zadać pytania – odpowiedzi poznasz podczas warsztatów.

Informacje o prowadzącej:

Dominika Rajska – psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka kliniczna
Certyfikowana seksuolożka kliniczna Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz certyfikowana
psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym (nr 1545) PTTPB i mgr psychologii. Zajmuje się psychoterapią indywidualną i par osób dorosłych, oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów dotyczących rozwoju seksualności i trudności związanych z obszarem psychoseksualnym. Współtworzy zespół ds opiniowania osób transpłciowych w Centrum Seksuologii Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie.

Pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej – CBT (Cognitive Behavioral Therapy), integrując
teorie ACT, FAP i EFT. Posiada wieloletnie doświadczeni w pracy psychoterapeutycznej, prowadzeniu grup wsparcia, edukacji psychoseksualnej, szkoleniach. Współpracowała między innymi z Fundacją Centrum Praw Kobiet, prowadziła wykłady w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie z zakresu seksuologii oraz webinary między innymi dla Kampanii Przeciw Homofobii i Stowarzyszenia Tolerado.

Rejestracja:

Udział w warsztatach wymaga wniesienia opłaty oraz wypełnienia ankiety rejestracyjnej. Dokonanie opłaty jest możliwe po wpisaniu adresu e-mail w polu poniżej.

Ankieta jest dostępna po dokonaniu opłaty. W ankiecie znajduje się również przestrzeń na zadawanie pytań, na które będzie można otrzymać odpowiedź podczas wydarzenia.

W celu dokonania płatności wpisz adres email. Po opłaceniu udziału pojawi się w tym miejscu dostęp do ankiety rejestracyjnej. Jej wypełnienie jest konieczne aby zakończyć proces rejestracji. Odblokuj
Sprawdź

Opłata

Koszt: 199 zł

Uwaga: Istnieje możliwość zakupu tego szkolenia w cenie 149 zł (w pakiecie minimum 3 szkoleń z Cyklu dla psychoterapeutów), dodatkowo otrzymując dostęp do nagrania/nagrań konferencji – Wiosennego Panelu Seksuologicznego: https://syntezalab.pl/cykl-szkolen-dla-psychoterapeutow/

Więcej informacji o cenach pakietów: https://syntezalab.pl/cykl-szkolen-dla-psychoterapeutow/#op%C5%82ata

Organizatorzy nie przewidują zwrotów opłaty za udział w warsztatach. Prosimy o rozważne decyzje. Opłatę można przekazać innej osobie – w tym celu prosimy o kontakt: szkolenia@centrumsynteza.pl

Organizatorzy:

Centrum Terapii Synteza z Grupy Mental Path,
Centrum Terapii Kontinuum z Grupy Mental Path,
Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie,
Mental Path Group

Comments are closed.