535 77 87 07

szkolenia@centrumsynteza.pl

Centrum Terapii Synteza

 

Praca z pacjentem z OCD – perspektywa psychiatry i psychoterapeuty

5 grudnia 2024, czwartek, 16:00-19:00;

Cykl warsztatów dla studentów i absolwentów psychologii

Webinar na temat zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych (obsessive-compulsive disorder -OCD) będzie obejmował perspektywę biologiczną i psychologiczną. Zaczniemy od umieszczenia lęku na kontinuum uczucie – objaw. Następnie omówimy charakterystykę objawów obsesyjno – kompulsyjnych, z uwzględnieniem diagnostyki różnicowej z zaburzeniami osobowości z przewagą objawów obsesyjno-kompulsyjnych. W celu przybliżenia specyfiki OCD przyglądniemy się zagadnieniu spektrum zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych(OCSDs) obejmujących jednostki chorobowe związane z zaabsorbowaniem ciałem, kontrolą impulsów lub zaburzeniami neurologicznymi. Omówimy podłoże neurobiologiczne zaburzenia oraz psychologiczne uwarunkowania. Scharakteryzujemy jednostkę w podstawowych klasyfikacjach światowych: ICD-10, ICD-11 oraz DSM-5. Przyglądniemy się podstawowym narzędziom diagnostycznym, z uwzględnieniem Y-BOCS – Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale. Na koniec przyglądniemy się metodom psychologicznym i farmakologicznym leczenia zaburzeń OCD. W ramach podsumowania omówimy przypadek osoby z zaburzeniem OCD.

Jeśli zadajesz sobie pytania:

  • jak wygląda praca w zawodzie z perspektywy praktyka?
  • jak wykorzystać wiedzę ze studiów w praktyce?
  • jaką ścieżkę rozwoju zawodowego wybrać?
  • co mnie najbardziej interesuje?
  • w jaki sposób się rozwijać?
  • co dalej po studiach?

Udział w warsztatach jest okazją do poszukiwania odpowiedzi na istotne pytania w kontekście rozwoju zawodowego i osobistego.

Webinar “Praca z pacjentem z OCD – perspektywa psychiatry i psychoterapeuty” to kolejne warsztaty dla studentów i absolwentów psychologii i medycyny stworzone przez Zespół Mental Path Lab.

Kluczowym celem cyklu jest uzupełnienie treści poznawanych podczas studiów, uporządkowanie wiedzy, nauka wykorzystywania jej w praktyce. Uczestnictwo w webinarach umożliwia synergiczne połączenie wiedzy z praktycznym jej zastosowaniem. Udział w kilku wydarzeniach z cyklu umożliwia wieloaspektowy przegląd prezentowanych obszarów, poznanie różnych nurtów, podejść, technik i sposobów pracy. 

Zagadnienia na webinarach są przedstawiane przez specjalistów – praktyków. 

Cykl składa się z 9 wydarzeń dotyczących zagadnień takich jak:

  • “Praca z osobami transpłciowymi i niebinarnymi”
  • “Diagnoza psychologiczna – kluczowe zagadnienia”
  • “Podstawy pomocy psychologicznej – edycja II”
  • “Praca z pacjentem z OCD – perspektywa psychiatry i psychoterapeuty”
  • “Praca z osobami w kryzysach- kluczowe zasady interwencji”
  • “ADHD – diagnoza i terapia osób dorosłych”
  • “Wstęp do psychologii analitycznej C.G.Junga – edycja II”
  • “Terapia dysfunkcji seksualnych – kluczowe zagadnienia”
  • “Diagnoza spektrum autyzmu”

Każde wydarzenie z cyklu to:

  • Dodatkowe materiały do zapoznania się przed webinarem,
  • 3-godzinne spotkanie ze Specjalistą w przestrzeni online,
  • Możliwość zadawania pytań Specjaliście (przed webinarem – podczas wypełniania ankiety oraz w trakcie webinaru – Q&A),
  • Dostęp do treści zawartych w prezentacji, przygotowanej przez Specjalistę, w trakcie webinaru oraz po wydarzeniu,
  • Otrzymanie imiennego certyfikatu uczestnictwa w webinarze,

Podczas webinarów Psychoterapeuci, Psychiatrzy, Seksuolodzy oprócz przekazywania wiedzy teoretycznej dzielą się swoim doświadczeniem pracy w tym zawodzie.

Uczestnicy:

Szkolenie adresowane jest do studentów i absolwentów psychologii i medycyny.

Termin i miejsce:

Czas: 5 grudnia 2024, czwartek, 16:00-19:00;

Miejsce: Przestrzeń wirtualna, platforma Zoom

Ramowy program wydarzenia:

  1. Wprowadzenie do tematyki zaburzeń lękowych. Lęk jako uczucie, lęk jako objaw. Cechy charakterystyczne lęku.
  2. Charakterystyka zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD). Diagnostyka różnicowa zaburzeń lękowych z zaburzeniami osobowości z przewagą objawów obsesyjno-kompulsyjnych.
  3. Spektrum zaburzeń obsesyjno- kompusyjnych( OCSDs ). Kontinuum kompulsywność – impulsywność, unikanie szkody – poszukiwanie ryzyka. 
  4. Przyczyny OCD – neurobiologiczne podłoże i rozumienie psychologiczne. 
  5. Miejsce OCD w klasyfikacjach światowych: ICD-10, ICD-11 oraz DSM-V.
  6. Narzędzia diagnostyczne różnicujące poziom lęku i objawów obsesyjno – kompulsyjnych. 
  7. Metody leczenia OCD– farmakoterapia, psychoterapia, psychoedukacja. Różnicowanie sytuacji wymagających hospitalizacji dziennej lub stacjonarnej.
  8. Omówienie przypadku.

Interesuje Cię konkretne zagadnienie z tego obszaru? Już podczas rejestracji na wydarzenie możesz zadać pytania – odpowiedzi poznasz podczas warsztatów.

Informacje o prowadzącej:

Magdalena Pelc jest specjalistą psychiatrą, a także psychoterapeutką z wieloletnią praktyką w zakresie prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej.

W swojej pracy psychiatrycznej łączy rozumienie biologiczne z psychoanalitycznym, co wiąże się z bardzo indywidualnym podejściem do sytuacji pacjenta i uwzględnianiem wielu kontekstów trudności, z którymi dana osoba zgłasza się po pomoc. Doktor Magdalena Pelc często pracuje jako psychiatra konsultujący pacjentów korzystających z psychoterapii u innych terapeutów. Korzysta przy tym z własnego doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii i rozumienia procesów psychologicznych, które się z nią wiążą.

Magdalena Pelc ma także doświadczenie dydaktyczne. Prowadziła wielokrotnie warsztaty z zakresu psychoterapii grupowej dla szkolących się psychoterapeutów oraz zajęcia ze studentami medycyny, dotyczące psychiatrii i psychoterapii, w ramach Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. W roku 2009 ukończyła Kurs Psychoterapii Psychodynamicznej w Oddziale Nerwic Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W 2010 r. ukończyła także Kurs Psychodramy w Europejskim Instytucie Psychodramy w Krakowie.

Dr Magdalena Pelc Jest Członkiem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Obecnie, jako psychoterapeutka, jest na końcowym etapie procesu certyfikacji w Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Magdalena Pelc zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi następujących zaburzeń:

  • związanych z różnymi formami lęku, jak: fobie, natręctwa (OCD), lęk uogólniony, lęk społeczny, reakcje adaptacyjne
  • związanych z obniżeniem lub podwyższeniem nastroju, takich jak depresja, dystymia, choroba afektywna dwubiegunowa, cyklotymia.
  • zaburzeniami odżywiania – bulimia, anoreksja
  • zaburzeniami snu i innymi zaburzeniami behawioralnymi
  • związanymi z destabilizującymi funkcjonowanie zaburzeniami osobowości, jak osobowość borderline, impulsywna, obsesyjno-kompulsyjna, narcystyczna, schizoidalna,
  • a także wsparciem psychiatrycznym procesów psychoterapeutycznych.

Magdalena Pelc w Centrum Terapii Synteza prowadzi konsultacje psychiatryczne pacjentów, którzy zgłaszają się do naszego ośrodka po raz pierwszy, a także uczestniczy w kompleksowym leczeniu, łączącym psychoterapię z farmakoterapią. Zajmuje się również kwalifikacją do psychoterapii i ewaluacją jej efektów.

Rejestracja na Warsztaty:

Udział w warsztatach wymaga wniesienia opłaty w wysokości 120 zł oraz wypełnienia ankiety rejestracyjnej. Dokonanie opłaty jest możliwe po wpisaniu adresu e-mail w polu poniżej.

Ankieta jest dostępna po dokonaniu opłaty. W ankiecie znajduje się również przestrzeń na zadawanie pytań, na które będzie można otrzymać odpowiedź podczas wydarzenia.

W celu dokonania płatności wpisz adres email. Po opłaceniu udziału pojawi się w tym miejscu dostęp do ankiety rejestracyjnej. Jej wypełnienie jest konieczne aby zakończyć proces rejestracji. Odblokuj
Sprawdź

Opłata

Koszt: 120 zł

Organizatorzy nie przewidują zwrotów opłaty za udział w warsztatach. Prosimy o rozważne decyzje. Opłatę można przekazać innej osobie – w tym celu prosimy o kontakt: szkolenia@centrumsynteza.pl

Organizatorzy

Centrum Terapii Synteza z Grupy Mental Path,
Centrum Terapii Kontinuum z Grupy Mental Path,
Mental Path Group

Comments are closed.